Petrohrad


Trasa 1742115 - powered by Bikemap

 

Petrohrad je mladé mesto, vzniklo na začiatku 18. storočia a už má za sebou celkom pestrú históriu. Okrem iného bolo kolískou Veľkej Októbrovej socialistickej revolúcie, počas druhej svetovej vojny bolo 900 dní obliehané Nemcami a aj napriek tomu je dnes najväčším kulturným centrom celého Ruska (aj keď Moskovčania vravia, že je to práve Moskva:)


Petrohrad je dnes druhé najväčšie ruské mesto s viac ako 5 miliónmi obyvateľov (neoficiálne ich je že vraj až 7 miliónov). Mesto založil cár Peter I. Veľký, ktorý si vybral hádam najnevhodnejšie miesto na jeho stavbu. Petrohrad je postavený na bažinatej pôde, kde bol nedostatok stavebného materiálu, a kde často dochádzalo k záplavám. Ale ako nám počas nášho pobytu v Rusku bolo viac ráz opakované: "V Rusku nie je nič nemožné." Peter chcel otvoriť Rusko Západu a Petrohrad mal byť toho dôkazom. Nie nadarmo sa mu vravelo „okno na západ“. Počas svojich ciest po európe nazbieral cár mnoho architektonických nápadov, ktoré tu potom neskôr zrealizoval. Mesto bolo založené v roku 1703 ale napočudovanie už v roku 1712 v ňom žilo 40 000 ľudí.

Hlavná ulica, ktorú si učite musíte prejsť je Nevskij prospekt. V jej okolí sa nachádza najviac petrohradských pamiatok, ale aj ľudí, áut a hluku. My sme boli ubytovaný v hosteli (Soul Kitchen Hostel), skoro hneď na začiatku Nevskeho prospektu, takže sme to v podstate mali do centra blízko (aj keď celá ulica je dlhá 4,5 km). Prvý deň sme sa rozhodli prejsť si hlavné pamiatky na vlastnú päsť. Neskôr sme sa v hosteli dozvedeli, že sa môžete zúčastniť v podstate zadarmo prehliadky mesta aj s anglickým výkladom. A tak na druhý deň sme sa vybrali na prehliadku. S našim tour guide-om sme prešli všetky najzaujímavejšie pamiatky okolo Nevskeho prospectu a dozvedeli sme sa veľa o historií nielen jednotlivých pamiatok ale aj celého Petrohradu. Určite odporúčame! Ušetrí vám to deň, motkania sa po meste s bedekrom v ruke a uvidíte Petrohrad aj z trochu iného pohľadu.

Užitočné info:

Metro:
Petrohradské metro je najhlbšie metro na svete (je v hĺbke až 105 m, pravdepodobne kvôli nestabilnému podložiu, keďže mesto vyrástlo na bažinatej pôde) a tiež jedno z najkrajších. Naozaj, každá jedna stanica, v ktorej sme vystúpili, bola nádherne vyzdobená, lustre namiesto neoniek, mramorové stĺpy, sochy, žiadne počmárané steny, žiadne reklamy.

Jedna jazda metrom stojí 25 rub a nie je časovo obmedzená. Jednoducho, keď už raz do metra vojdete, môžete sa v ňom premávať, dokým zas nevyleziete na svetlo. Pred vstupom do metra si ale musíte kúpiť žetón, ktorý potom vhodíte do automatu a ten vás vpustí dnu. Ak plánujete metro využívať častejšie, najlepšie je si kúpiť lístok na 10 jázd za 210 rub (leto 2012).
Autobusy, trolejbusy  – Nie príliš pohodlné cestovanie, keďže ešte pravdepodobne pamätajú zlaté časy komunizmu. Okrem toho v centre mesta, kvôli dopravným zápcham, meškajú a sú pomalé. Inak v každom autobuse je bábuška, teda konduktor, ktorá vás hneď po vstupe do autobusu skásne takže načierno sa tu nedá vôbec jazdiť. Lístok stojí 21 rub.

Doprava:
Hrôza a strach pre cyklistov. Po Nevskom propecte radšej na bicykli ani nechodťe, ak tak po chodníku ale tam je zas veľa ľudí takže sa im budete vkuse vyhýbať a tiež prechod na križovatkách z chodníka na cestu nepatrí medzi bezbariérové. Najlepšie je ísť po vedľajších cestách, ktoré vedú pozdĺž Nevskeho prospektu a tak sa dostať na druhú stranu Nevy. Ale bicykel odporúčame radšej nechať v hosteli.

Kde lacno nakupiť potraviny: Paluška (viď fotogaléria)
Kde sa dá dobre a lacno najesť: Stodovar
Je to bufetový typ reštaurácie, kde na, čo si ukážete to vám dajú na tanier. Výber je dosť široký a varia naozaj výborne. Dvaja sme sa najedli za ani nie 300 rub (skoro 8 eur).

Pár info k pamiatkam:

Chrám Vzkriesenia Krista (tiež nazývaný chrám Spasa na krovi)
Chrám bol postavený na konci 18. storočia na pamiatku cára Alexandra II., ktorý bol na tomto mieste zavraždený. Architekt sa pri stavbe chrámu inšpiroval chrámom Vasila Blaženého, ktorý bol v Moskve postavený už v 16. storočí. Vnútro kostola je vyzdobené 7500 m2 mozaikami, nenájdete tu ani jednu holú stenu. Ikonostas –stena ktorá v pravoslávnom kostole oddeľuje najposvätnejšiu časť – oltár od hlavnej časti kostola, je celá osadená drahokamami. Bohužiaľ nie vždy sa tento chrám ligotal v sláve. Počas II. svetovej vojny slúžil ako „pivnica“ na zemiaky a neskôr si z neho komunisti spravili sklad.
Vstup (leto 2012)
Dospelý: 250 rub
Študent: 150 rub

Gostinyj dvor
Nápadná žltá budova v sebe ukrýva cez 300 obchodov a nie veľmi lacných. Kto nemá chuť nakupovať aspoň stojí za to prejsť sa jeho pasážou, ktorá je veľmi fotogenická.

Jelisejev
Dom rodiny Jelisejovcov patrí k najkrásnejším secesným budovám v Petrohrade. V minulosti tu bola vychytená predajňa potravín, dnes luxusná cukráreň. Určite sa oplatí vojsť dnu a aspoň sa pokochať pohľadom na všetky tie drahé dobroty.

Kazaňská katedrála
Na prvý pohľad je jasné, kde architekt čerpal inšpiráciu pri navrhovaní chrámu – v Chráme sv. Petra v Ríme . Kazaňskú katedrálu tvorí 96 korintských stĺpov a toto stĺporadie je dlhé 111 metrov. Pravoslávna katedrála dostala meno po zázračnej ikone Panny Márie Kazaňskej, ktorá je tu umiestnená. Vstup do katedrály je zadarmo, ale vo vnútri je hneď jasné, kto tam prišiel ako turista, a kto s úmyslom vidieť tento zázračný obraz. Pred obrazom sa tiahla dlhá rada veriacich, ktorí neboli veľmi nadšení, keď my turisti sme chceli vnútro tohto veľmi pekného chrámu odfotiť.

Dokonalá ulica
Trochu mimo Nevského prospectu sa nachádza ulica Zodčevo Rossi, známa ako dokonalá ulica. Túto ulicu navrhoval architekt Carlo Rossi, ktorý bol jeden z hlavných architektov Petrohradu -  vytvoril 12 ulíc a 13 námestí, medzi nimi aj najznámejšie Palácové námestie pred Zimným palácom. Ulica je prezývaná dokonalá preto, že budovy, čo stoja proti sebe sú zrkadlovo rovnaké, ich výška a vzdialenosť medzi nimi je 22 m, čím vytvárajú dokonalý štvorec. A aby toho nebolo málo, ulica je dlhá 220 m :).

Katedrála sv. Izáka
Katedrála je jedna z najväčších na svete, je to aj najvyššia budova v centre Petrohradu. Na jej kupolu si môžete vyjsť po 300 schodoch a môžete sa pokochať výhľadom na celý Petrohrad. Zaujímavosťou je, že v katedrále boli počas obliehania Petrohradu Nemcami ukryté najvýznamnejšie diela z Ermitáže. Aj napriek tomu, že jej kupolu vidieť odvšadiaľ, ruský generáli to mysleli dobre. Vedeli, že aj keď je katedrála ľahkým terčom, Nemci ju nebudú bombardovať, keďže je to veľmi dobrý orientačný bod. Ďaľšou zaujímavosťou je, že počas sovietskej éry slúžila ako múzeum ateizmu.

Medený jazdec
Sochu Petra I. Veľkého dala postaviť Katarína II. Veľká ako dar Petrovi. Podstavec je vytesaný z jedného kusu kameňa a váži cez 1,5 tony. Samotná socha mala pôsobiť veľkolepo, preto architekt navrhol sochu Petra na vzpierajúcom sa koni. Jediný problém bol ako sochu umiestniť na kameň tak, aby držala stabilne, keďže by stála len na dvoch oporných bodoch – zadných nohách koňa. Nakoniec tam sochár pridal hada, ktorý sa dotýka konského chvosta. Tým bol problém vyriešený. Už len vysvetliť Kataríne, čo tam ten had vlastne robí. Vysvetlenie nebolo zložité, had jednoducho zobrazuje symbol zrady, ktorý samozrejme musí byť udupaný. 

Palácové námestie
Veľkolepé Palácové námestie prepája Nevsky prospect s Palácovým nábrežím. Bolo dejiskom mnohých významných a smutných udalostí, či už bolo centrom Krvavej nedeľe (1905), Veľkej Októbrovej revolúcie (1917) ale až doteraz sa tu konajú rôzne politické zhromaždenia, demonštrácie ale napríklad aj koncerty. Na námestí hrali hviezdy ako Madona, Rolling Stones, či Pink Floyd. Z jednej strany námestie ohraničuje zeleno – biely Zimný palác, kde sú umiestnené najvýznamnejšie diela z Ermitáže. Oproti na druhej strane námestia je postavená oblúkovitá budova generálneho štábu ruskej armády. Dnes je aj táto budova súčasťou Ermitáže. Uprostred námestia sa nachádza 47 metrov vysoký Alexandrov stĺp, ktorý symbolizuje víťazstvo Alexandra I. nad Napoleonom. Tento stĺp je najväčším voľne stojacim monumentom na svete.

Ermitáž
Jedno z najznámejších múzeí na svete. Väčšinu umeleckých diel, ktoré tu nájdete zozbierala počas svojho života nemecká princezná Katarína II. Veľká, ktorú si za manželku zobral Peter III. Katarína svojho muža po šiestich mesiacoch jeho panovania zosadila z trónu a dala zavraždiť. Niekoľko dní nato bola Katarína korunovaná a panovala až do svojich 67 rokov. Katarína bola veľmi vzdelaná a zbehlá, dopisovala si dokonca s filozofmi ako Voltaire a Diderot. Počas 10 rokov (1764 _1774) zozbierala cez 2500 obrazov, 10 000 drahých kameňov, 10 000 kresieb a množstvo porcelánu a striebra. Rozšírala Zimný palác o Malú a Veľkú Ermitáž aby mala kam umiestniť svoju stále väčšiu umeleckú zbierku. Neskôr ešte bolo postavené Ermitážne divadlo a Nová Ermitáž. V polovici 19. Storočia bola Veľká a Nová Ermitáž otvorená pre verejnosť  ako múzeum. Postupne sa k Ermitáži pripojil aj Zimný palác. Dnes je hlavný vchod práve cez nádvorie Zimného paláca zo strany Palácového námestia. V Ermitáži je uschovaných cez 3 milióny exponátov. A ako povedal náš sprievodca museli by ste stráviť v Ermitáži aspoň mesiac ak by ste chceli zhliadnuť každý jeden exponát. Nájdete tu diela od Leonarda da Vinciho, Rembrandta, Gauguina či Picassa. My sme opäť bohužial nestihli múzeum. Naozaj tri dni na veľký Petrohrad nestačí, ak chcete vidieť aj Petrdovorec – palác Petra I. Veľkého.
Vstup(leto 2012): 400 rub

Petrodvorec
Obrovský komplex záhrad s nádherným palácom uprostred sa nápadne podobá na Versailles. A podobnosť nie je náhodná, Peter I. Veľký si po víťazstve nad Švédmi zaumienil postaviť palác ako dôkaz svojej sily. Keď v roku 1717 navštívil francúzsky Versailles, hneď vedel akú podobu bude jeho palác mať ale samozrejme ešte vznešenejší. Záhrady s nádhernými fontánami sa nachádzajú za palácom, kde si musíte kúpiť vstup. Ak chcete ísť aj do paláca vstup si môžete kúpiť až po vstupe do záhrad. Najúchvatnejšou fontánou je Veľká kaskáda, ktorá sa začína pri terase paláca a vedie až k Morskému kanálu, je oslavou víťazstva Ruska nad Švédskom. Veľkú kaskádu tvorí 37 sôch z pozláteného bronzu, 64 fontán a 142 vodotryskov. Celý pozemok okolo paláca má rozlohu okolo 607 hektárov.  Petrodvorec je vzdialený 40 km od Petrohradu. Najlepšie (najlacnejšie) sa sem dá dostať metrom na stanicu Avtovo a odtiaľ minibusom alebo autobusom priamo k Petergorfu. Keď vyjdete z metra, prejdite na druhú stranu a tam už čakajú mikrobusy do Petergorfu. Cena za dopravu pre dve osoby 70 rub.

Vstup do záhrad(leto 2012):
dospelý: 450 rub
študent: 250 rub

Vstup do paláca:
dospelý: 550 rub
študent: 300 rub

 

Fotogaléria z Petrohradu

Fotogaléria z Petrohradu

Chrám Vzkriesenia Krista, Gostinyj dvor, Jelisejev, Kazaňská katedrála, Katedrála sv. Izáka, Palácové námestie, Ermitáž, Petrodvorec, rieka Neva a všeličo iné, čo oko fotografa zaujalo :).

viac informácií

Z Petrohradu na hranicu s Estónskom

Z Petrohradu na hranicu s Estónskom

Do Ivangorodu, hraničného mesta to je z Petrohradu 180 km. Keďže sme videli ako Rusi jazdia po cestách, nechceli sme pokúšať osud a tak sme radšej zvolili variantu dostať sa z Petrohradu na hranice s Estonskom vlakom.

viac informácií