Dunajská cyklotrasa

 


Bike route 821173 - powered by Bikemap 

 

 

Dunajská cyklotrasa je časť európskej cyklotrasy Eurovelo 6.Jedna jej časť vedie od nemeckého historického mestečka Passau až do Budapešti. Prechádza rozmanitou riečnou krajinou a historickými mestečkami. Čo ju ale robí najviac príťažlivou je jej pomerne nízka náročnosť, keďže vedie stále po rovine popri toku Dunaja.

Začiatok: Passau
Koniec: Bratislava
Dĺžka: okolo 420 km (+ 100 km odbočky)
Trvanie: 5 dní

Užitočné info:

Doprava:
S bicyklami sa najjednoduchšie dopravíte do Passau vlakom. Z Viedne ich do Passau chodí pomerne dosť a väčšinou majú špeciálne vozne na prepravu bickylov. 

Ubytovanie:
S ubytovaním nebol problém, keďže všetko, čo sme potrebovali sme si niesli so sebou, tj. stan a spacák. Popri cyklotrase narazíte skoro na každých 20 kilometroch na nejaký kemp, kde sa môžete bez problémov ubytovať aj s bicyklami. Ceny kempov sa líšia (hlavne, čím bližšie ste k nejakému väčšiemu alebo zaujímavému miestu, ceny sú vyššie) ale vždy sme sa zmestili do 25 € za dve osoby + stan + bicykle. Bicykle sme si na noc nechávali pri stanoch a zamkli reťazou.

Strava:
Ak vydržíte na rožkoch a paštikách, prestravovať sa dá aj za pár eur :). My sme sa vždy na obed niekde zastavili, či už na pizzu alebo denné menu. Za osobu sa to dalo zvládnuť do tých 7 eur. Treba brať ale na vedomie, že v Rakúsku v nedeľu ťažko nájdete otvorený nejaký obchod s potravinami dokonca ani vo Viedni! ( prešli sme skoro celú Viedeň a ani jeden supermarket sme nevideli otvorený) preto doporučujem sa na nedeľu predzásobiť.

Trasa:
Úsek z Passau do Viedne je jedna z najnavštevovanejších cyklotrás v Európe. Cyklotrasa je veľmi dobre značená a väčšinou vedie po asfaltovej ceste po oboch stranách Dunaja okrem úsekov:
Engelhartszell- Schlögen, Wilhering-Linz, Viedeň- Bratislava, kde trasa pre cyklistov vedie len po ľavom brehu Dunaja. Z mesta Altenwörth- Tulln trasa vedie len po pravom brehu. Počas cesty máte možnosť niekoľkokrát prejsť z jedného brehu na druhý, či už po priehradnom múre alebo na kompe.

Náročnosť:
Cyklotrasa z Passau do Bratislavy nie je vôbec náročná, keďže idete stále po toku Dunaja väčšinou po rovine. Dá sa prejsť aj za 2-3 dni ale to by ste denne museli prejsť denne cez 100 km a z okolitej krajiny by ste toho veľa nevideli. Bola by to škoda pretože cyklotrasa vedie cez krásnu krajinu a historické mestá, Viedeň a Linz.

Passau - Feldkirchen (1.deň)

Passau - Feldkirchen (1.deň)

Na začiatok krásnych 73 km, po pretrmácanej noci vo vlaku to nešlo najľahšie ale keď vám za chrbtom hrozí búrka dá sa aj do pedálov rýchlejšie šliapať. Inak okolitá krajina bola väčšinou jednotvárna, po jedenej strane máte Dunaj a na druhej les.

viac informácií

Feldkirchen - Au (2.deň)

Feldkirchen - Au (2.deň)

Trasa vedie cez Linz, kde si môžete oddýchnuť na námestí a nasávať atmosféru tohto hudobného mesta, kde pred viac ako dvoma storočiami skomponoval svoju 36. symfóniu W.A. Mozart. O 45 km ďalej môžete navštíviť smutne známe miesto Mauthausen, v ktorom počas druhej svetovej vojny bol zriadený koncentračný tábor.

viac informácií

Au - Melk (3.deň)

Au - Melk (3.deň)

Trasa z Au do Melku prechádza niekoľkými mestečkami, kde môžete načerpať nové sily na cestu (3.deň je vždy kritický) Na konci vás ale čaká odmena - krásny kláštor v Melku, ktorý je aj zapísaný do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

viac informácií

Melk - Tulln (4.deň)

Melk - Tulln (4.deň)

Najkrajší úsek cesty, ktorý vedie cez starobylé rakúske mestečká a cez malebné údolie Wachau, ktoré so svojimi marhuľovými sadmi a viničom nenechá vaše zmysli na pokoji.

viac informácií

Tulln - Viedeň (5.deň)

Tulln - Viedeň (5.deň)

Do Viedne vás čaká už len príjemných necelých 45 km, ktoré sa pred obedom dajú ľahko zvládnuť a poobede na vás čaká krásna historická Viedeň, po ktorej je radosť chodiť na bicykli. Cez centrum vedie mnoho dobre udržiavaných cyklistických trás.

viac informácií

Viedeň - Bratislava (6.deň)

Viedeň - Bratislava (6.deň)

Posledný deň, pred nami necelých 75 km do Bratislavy. Okolitá príroda bola skôr jednotvárna. Za Viedňou vás po ľavom brehu čaká "príjemný" úsek popri rafinérií, hneď za ním sa nachádzajú chránené lužné lesy, kde popred vás (ak budete mať štastie) búdu poskakovať jelene :).

viac informácií