Hallo Švajčiarsko!

 


Bike route 1157941 - powered by Bikemap 

Švajčiarsko - nádherná, rôznorodá krajina, ktorá vás prekvapí svojou čistotou a upravenosťou. Trasa, ktorú sme prešli vedie po klasických cestách ale pretína aj niektoré značené národné cyklotrasy. Pred Luzernom sa napojíte na 9. Cyklotrasu Lake Route, ktorá prechádza popri 10 menších, či väčších jazerách. Na druhej strane Lucernského jazera pokračuje 3.cyklotrasa Severo-Južná, ktorá vás už zavedie do srdca Švajčiarskych álp. Nakoniec v Andrematte sa napojíte na Rónsku cyklotrasu, ktorá vedie cez priesmyk Furkapass (2434m.n.m.), kde pramení Rieka Róna a odtiaľ po jej toku prejdete celé údolie Wallis. Posledné mesto v tomto údolí Martigny je už len kus cesty do kopca k známemu mestečku pod najvyšším vrchom Európy- Chamonix.

Začiatok: Zurich
Koniec: Chamonix
Dĺžka: 361,1 ( u toho asi 30 km vlakom z Martigny do Chamonix)
Trvanie: 4 dni (bol to dosť zaberák a mať viac času určite to rozdelíme aspoň na 5, 6 dní)
Stúpanie: 7320 m (z toho 2900 m prejdených vlakom)


Užitočné info:

Doprava:
Najlepšia a najpohodlnejšia doprava s bicyklami je vlak. Do Zurichu ide nočný priamy vlak z Prahy. Je potrebné si ale rezervovať miesto aspoň niekoľko týždňov dopredu, hlavne pre bicykle. Môže sa stať, že už budú všetky miesta obsadené.

Ubytovanie:
Popri cestách natrafíte na dostatok kempov, ktoré sú aj dobre označené. Ak si chcete byť istý, najlepšie je spýtať sa na turistických informáciách, kde vám veľmi radi poradia. Úroveň kempov je výborná. Čo sa nám ale nepáčilo bola teplá voda v sprchách na žetóny.

Strava:
Potraviny sú tu všeobecne o dosť drahšie ako u nás. Hlavne pečivo, syry, trochu menej ovocie, zelenina. Najlepšie je nakupovať vo väčších supermarketoch, osvedčila sa nám značka Coop. Inak tak ako aj v Rakúsku aj tu sú v nedeľu všetky obchody zavreté.

Trasa:
Ako som už písala vyššie, väčšina cesty vedie po cyklistických trasách. Kvalita ciest je výborná, bez hrbolov, dier, výmolov, kvalitný asfalt. Na cestách pre autá je väčšinou vytvorený na oboch stranách široký bočný pruh pre cyklistov. Ten oceníte hlavne v tuneloch, dokonca tu majú aj špeciálny tunel pre cyklistov, ktorý vedie popri tuneli pre autá. Najhorší úsek, ktorý neodpovedá predchádzajúcej idylke bol úsek stúpania z mestečka Bristen do Andermattu. Aj keď je to časť Severo-Južnej cyklotrasy bočný pruh pre cyklistov tu nebol. Cesta je tu úzka a ku koncu prechádza niekoľkými dlhšími polotunelmi, kde často s autami bojujete o každý milimeter. Inak po ceste stretnete množstvo cyklistov väčšinou s cestnými bicyklami. Najviac ich bolo na úseku stúpania cez priesmyk Furkapass.

Náročnosť:
Trasa zo začiatku vedie po rovine a začína sa vlniť pri Lucernskom jazere. Odtiaľ už pomaly začína stúpanie do Álp. Najvyšší bod trasy je v priesmyku Furkapass 2434m.n.m. Napriek stúpaniu cez 800 výškových metrov na 13km je tento úsek veľmi obľúbený cyklistami každého veku. Nemusíte byť prekvapený, keď vás bude predbiehať starší päťdesiatnik na cestnom bicykli.

Zurich - Weggis (1.deň)

Zurich - Weggis (1.deň)

Z Zurichu, finančného centra celého Švajčiarska, kde (tak ako v celej krajine) má každá smietka svoje miesto prejdeme do historického Lucernu. Odtiaľ popri tyrkysovo modrom jazere po 77 km skončíme v mestečku Vitznau v kempe pod palmami s výhľadom na Alpy.

viac informácií

Weggis - Andermatt (2.deň)

Weggis - Andermatt (2.deň)

Po vlnitom teréne popri jazere sa dostanete na druhú stranu Lucernského jazera do mestečka Altdorf. Odtiaľ to je už len do kopca do lyžiarskeho strediska Andermatt ležiaceho vo výške 1434 m.n.m.

viac informácií

Andermatt - Sierre (3.deň)

Andermatt - Sierre (3.deň)

Po predchádzajúcom náročnom dni vás čaká jeden rovnako náročný, keď vystúpate až do výšky 2431m.n.m. do priesmyku Furkapass, cez ktorý sa jazdia aj cyklistické preteky Tour de Suisse. Dnešný deň budete vidieť mnohotvárnosť Švajčiarska. Krásne hory, zelené lesy, malebné dedinky s drevenými domčekmi, priemyselné zóny vo väčších mestách a ku koncu kopce so stráňami plných viníc.

viac informácií

Sierre - Chamonix (4.deň)

Sierre - Chamonix (4.deň)

Posledný úsek trasy cez Švajčiarsko nie je zvlášť náročný (odmysliac si poobedný silný protivietor). Cesta vedie cez mesto Sion, nad ktorým sa týčia dva stredoveké hrady. Z Martigny zubačkou vystúpate do výšky 2400m.n.m. odkiaľ sa môžete spustiť dolu kopcom do Chamonix.

viac informácií