Rodinná cyklotrasa Zvolen - Banská Bystrica

 

Začiatok: Zvolen
Koniec: Banská Bystrica
Dĺžka: 21 km
Prevýšenie: 50 m
Náročnosť: nenáročná oddychová cyklotrasa, ktorá vedie po asfaltovej ceste aj po ľahkom teréne
Trasa: pozdĺž rieky Hron – sídlisko Podborová – Sliač – Veľká lúka – Hronsek – Vlkanová – Banská Bystrica (časť Radvaň)

Cyklotrasa vedie po starej ceste zo Zvolena do Banskej Bystrice pozdĺž rieky Hron. Prechádza cez kúpeľné mesto Sliač a popri drevenom kostolíku v Hronseku, ktorý je zapísaný v svetovom kultúrnom dedičstve UNESCO.

Čo vidieť:

Zvolen
V meste sa nachádza mnoho kultúrnych a historických pamiatok. Dominantou, ktorú určite neprehliadnete, je Zvolenský zámok, ktorý sa po rekonštrukcii námestia stal konečným bodom dlhého námestia. Zvolenské námestie patrí k najväčším na Slovensku (dĺžka 400m). Nachádza sa tu hneď niekoľko pamiatok, ktoré by ste si aspoň zo sedadla bicykla mali prezrieť. Po námestí sa nesmie bicyklovať ale našťastie súbežne s ním vedie krátka cesta pre cyklistov. Hneď na začiatku námestia sa nachádza pamätník SNP v tvare Valašky. Z Valašky môžete vidieť rovno na Evanjelický kostol sv. Trojice z 19. storočia. V strede námestia sa nachádza pomník padlým vojakom Sovietskej armády. Na konci námestia nájdete rímsko-katolícky kostol sv. Alžbety z 13.storočia.

Drevený kostolík v Hronseku
Tento drevený artikulárny evanjelický kostol bol postavený v roku 1726. Kostol je zasadený do nádherného prostredia košatých líp. Má 1100 miest na sedenie. Zaujímavosťou je, že na postavenie kostola nebol potrebný ani jeden kovový klinec. Celý kostol je postavený na základe klasickej spojovacej techniky hlavných nosných prvkov, ktoré sú spájané klasickými tesárskymi spojmi a drevenými kolíkmi. Kostol bol v roku 2008 zapísaný do UNESCO.
Prehliadka kostola je denne od 10:00 do 17:00.

Banská Bystrica
Centrum Banskej Bystrice tvorí Námestie SNP, kde sa nachádza množstvo pamätihodností. Námestie ohraničujú honostné meštianske domy, z ktorých sú najvýznamnejšie Beniczkého a Thurzov dom. Skladá sa z dvoch gotických domov dokončených s prvkami renesančného štýlu. Gotické portály, drevený trámový strop, nástenné maľby ako aj dva erby rodu Anjou a Korvin, patria k jedným z najväčších skvostov. V súčasnosti je tento dom sídlom Stredoslovenského múzea.
V hornej časti sa nachádza hodinová veža z roku 1552. Pri poslednej rekonštrukcii bolo zistené, že je odklonená vyše 60 cm doľava od vodorovnej osi. Kedysi to bola aj strážna veža.
Kostol sv.Františka Xaverského bol postavený v roku 1715. Je to duplikát kostola II Gesu v Ríme. Dve veže v prednej časti boli postavené v roku 1844. Vo vnútri kostola je mnoho hodnotných pamiatok. Pešia zóna z námestia pokračuje aj na Dolnej ulici, kde je kostol sv. Alžbety a Bethlenov dom, v ktorom vyhlásili sedmohradské knieža Bethlena za uhorského kráľa.