Cyklotrasa okolo Poľany


Cyklotrasa okolo Poľany
Okruh okolo Poľany je jednou z najznámejších cyklotrás v Podpoľaní. Cyklotrasa prechádza malebným Detvianskym regiónom, cez chránenú krajinnú oblasť Poľana a pomedzi Bohom zabudnuté dedinky, kde akoby sa zastavil čas. Cyklotrasa začína a aj konči v Detve ale my sme ju absolvovali zo Zvolena, čím sa vám trasa predĺži o niekoľko kilometrov ale našťastie len po rovine.

Začiatok: Zvolen
Koniec: Zvolen
Dĺžka: 135 km
Stúpanie: 2240 m
Trvanie: 2 dni
Náročnosť: cyklotrasa je naozaj náročná, prechádza horským terénom a vyžaduje si dobrú fyzickú (aj psychickú) kondíciu
Trasa: Zvolen - Očová - Dúbravy - Detva - Skliarovo - Hriňová - Detvianska Huta - Látky - Lom nad Rimavicou - Sihla - Kamenistá dolina - Tri Vody - Chata na Hrbe - Hutná dolina - Strelníky - Povrazník - Ponická Huta - Dúbravica - Čerín - Zvolen

Doprava:
Zvolen je železničný uzol takže nie je problém sa sem dostať vlakom.

Ubytovanie:
Kdekoľvek v prírode ale treba brať na vedomie, že v CHKO Poľana je táborenie a stanovanie je povolené len vo vyhradených a označených priestoroch. Najlepšie si je rozdeliť trasu na polovice. My sme stanovali kúsok od dedinky Biele Vody po prejdení 70 kilometrov.

Strava:
Zo Zvolena si nemusíte so sebou ťahať veľa potravín alebo vody. V Hriňovej je niekoľko obchodov, kde si môžete v kľude nakúpiť a doplniť chýbajúce tekutiny. My sme sa tu aj naobedovali v jednej výbornej pizzerii Pizza +, kde majú aj terasu a tak vaše bicykle budete mať stále na očiach.

Zvolen - Biele Vody (1.deň)

Zvolen - Biele Vody (1.deň)

Jednoduchšia časť trasy aj keď už za Detvou sa krajina pomerne dosť vlní, vrcholom dňa je 6 km stúpanie z Hriňovej na Detviansku Hutu. Odmenou však je krásna krajina Detvianskeho regiónu.

viac informácií

Biele Vody - Zvolen (2.deň)

Biele Vody - Zvolen (2.deň)

Druhá časť trasy je zaujímavejšia, čo sa týka terénu. Striedajúsa tu dlhé zjazdy po asfaltvých cestách s nepríjemným stúpaním po rozbitej horskej ceste. A keď sa k tomu pridá vrtkavé počasie v okolí Poľany o zábavu máte postarané! Ale stojí to za to, treba skúsiť ;).

viac informácií