Cyklotrasa cez Kremnické vrchy


Trasa 1168306 - powered by Bikemap

Začiatok aj koniec: Zvolen
Dĺžka: 95 km
Stúpanie: 2063 m (podľa GPS)
Náročnosť: Trasa zo začiatku a na konci ide po rovinke. Od Trnovej Hory, čo bol aj najnižší bod celej trasy (265 m.n.m. ), sa začína stúpanie. Najvyšší bod bol po vystúpaní na Skalku vo výške 1180m.n.m.
Trasa: Zvolen – Budča - Hronská Dúbrava – Trnavá Hora – Ihráč – Nevoľné – Kremnica – cez Partizánsku dolinu lyžiarske stredisko Skalka – Kordíky – Tajov – Banská Bystrica – Sliač – Zvolen

Trasa, ktorú sme si zaumienili prejsť, sa začína ako inak v našom rodnom Zvolene. Zo Zvolena cez Stráže (popri Metre) je najlepšie ísť starou cestou do Budče. Za Budčou musíte prejsť na druhú stranu diaľnice, kadiaľ vedie vedľajšia cesta. Odtiaľ k Hronskej Dúbrave a Trnavej Hore. Hneď pri odbočení na Nevoľné vás čaká strmé ale celkom krátke stúpanie. Trasa až do Kremnice vedie po modrej cyklotrase. Na skoro 7 % stúpanie sa môžete tešiť až do dedinky Nevoľné. My sme si spravili krátku prestávku v dedine Ihráč, kde nás zaujala tabuľa s odbočkou na Ihráčske kamenné more. Keďže odbočka ukazovala len 10 min pešky k tejto „pamiatke“ dali sme sa nalákať. Po krátkom stúpaní sa ocitnete pred kostolíkom, kde uvidíte tabuľku s nápisom Smer prehliadky ukazujúcu na úzky chodníček vedúci poza kopček. Celý okruh okolo Ihráčskeho kamenného mora vám nezaberie viac ako 10 min.. Kamenné more samo o sebe (ak nie ste nejaký vášnivý geológ) vás nijako zvlášť asi neočarí zato z chodníčka budete mať veľmi pekný výhľad na celú dolinku, dedinku Ihráč a Nevoľné. Z Nevoľného sa spustíte do Kremnice odkiaľ môžete rovno začať stúpať na Skalku po zelenej cyklistickej značke. Tá ukazuje presne 10 km k nášmu dnešnému vrcholu. Prvé kilometre cez Partizánsku dolinu sú ešte mierne ale to tak dlho neostane. Nie nadarmo patrí Skalka k prvej desiatke najťažších cyklistických vrcholov na Slovensku. Zo Skalky zelená cyklotrasa pokračuje na 5 km vzdialené Kordické sedlo. Trasa vedie cez horu, čomu zodpovedá aj kvalita cesty. Lesná cesta, ktorá cez zimu slúži ako bežkárska trať je vymytá od jarného topiaceho sa snehu. Milovníci MTB si tu prídu na svoje. Z Kordického sedla sme už odbočili na žltú turistickú trasu, ktorá nás zaviedla až na Kordíky. Od Kordíkov až po Banskú Bystricu je to už len dolúúúú kopcom. O ceste z BB do ZV hádam ani písať nemusím: samá rovina :).