Výstup na Kazbek

Ubytovanie:

Kazbegi

Ak máte vlastný stan a hľadáte miesto, kde si ho rozložiť zadarmo, tak hneď za centrom (prejdete most) pri prvej odbočke doľava (ako by ste už šlu ku kostolíku Tsminda) je veľký park, kde je možné stanovať bezplatne. Inak my sme spali v stane na záhrade v jednom guesthouse. 10lari/noc/stan.

Počas výstupu

 • Prvé miesto pre stany je v 3000mnm buď pred alebo aj za brodom rieky. Je to ešte pred ľadovcom Gergeti.
 • V bývalej meteostanici Betlemi hut (3670mnm). Sú tu dve možnosti: buď chcete spať vnútri v spoločných izbách na poschodových posteliach (nevideli sme izby ale celkovo meteostanica nebola rekonštruovaná asi dosť dlho a nevyzerala dva krát útulne).  Cena je 25 lari/osoba/noc. Alebo môžete prespať vonku vo vlastnom stane. Pred meteostanicou je dostatok miesta. Za vlastný stan sa tiež platí a to 10lari/stan/noc.
 • Advanced base Camp (3860mnm). Je tu rovný pľac pre niekoľko stanov. Stanuje sa na kameňoch (tak ako aj pri meteostanici).
 • C1 (4320mnm). Ak ste veľmi otužilí a máte skúsenosti a vybavenie na stanovanie na ľadovci vo vyšších výškach, nech sa páči. Pár šialencov tu malo rozložené stany. Na vrchol Kazbeku máte skoro na skok. :)

 

Požičovňa vybavenia – Mountain Travel Agency

V Kazbegi mali byť podľa našich informácii dve požičovne pričom práve táto bola tá drahšia. Dozvedeli sme sa ale, že tú lacnejšiu zavreli a teraz je už len jedna. A ceny sú tu teda nastrelené celkom vysoko. Ale ak ste viacerí, dá sa zjednať zľava. My sme si požičiavali nižšie spísané vybavenie pre 4 osoby na  4 dni. Ak stihnete vrátiť vybavenie do 13:00 v 4.deň tak za tento deň neplatíte. My sme to stihli a tak nás na osobu požičovňa na 3.dni vyšla okolo 115 lari. Mačky, sedák cepíny majú v dobrom stave, jedine lano nám dali 30 metrové, chceli sme radšej dlhšie ale už nemali. Inak dajú sa tu kúpiť aj plynové kartuše (šroubovacie) a tiež mapy geoland.

Vybavenie na výstup:

 • Sedací úväz
 • Lano
 • 2 karabíny na osobu
 • Mačky
 • Cepín

 

Odporúčané vybavenie:

 • Návleky, čapica, rukavice (podľa počasia a množstva snehu) – dajú sa požičať aj v Mountain house
 • Turistické paličky
 • Kvalitný spacák (ak sa chystáte spať vonku)
 • Plynový varič (v základnom tábore 3670mnm fungoval bezproblémov, dokonca sme skúšali variť aj na vrchole Kazbegu a tam fungoval tiež, keby sa nám polievka nerozliala predtým ako sa dovarila mali by sme aj teplý obed

 

Voda

 • Prvá voda je pri kostolíku Tsminda Sameba (2170mnm).
 • Táborisko pod ľadovcom Gergeti zhruba v 3000mnm (je to ale malý pramienok tečúci z kovovej rúry).
 • Pri meteostanici je voda, tečie tiež z rúry vonku pred stanicou.

 

Kazbegi - Base Camp, bývalá meteostanica (1.deň)

Kazbegi - Base Camp, bývalá meteostanica (1.deň)

Prvý deň prevýšenie cez 1400 metrov sme si trochu skrátili autom. Od kostolíka sme potom vystúpali až do základného tábora k meteostanici. Kazbek sa pred nami skrýval až do večera, keď sa nám na chvíľu obnažil ale potom nám to vynahradil ďaľšie dni v bezoblačnom počasí.

viac informácií

Aklimatizačný výstup (2.deň)

Aklimatizačný výstup (2.deň)

Dnes sme si vystúpali do niečo cez 4100 mnm, tesne pod posledný tábor C1. Cesta vedie čiastočne po kameňmi zasypanom ľadovci a v štyroch tisícoch začína sneh. Nacvičili sme si skákanie cez trhliny a zistili, že stena Khamaura nie je veľmi stabilná, keď na ňu svieti obedňajšie slnko.

viac informácií

Base Camp - vrchol Kazbeku (3.deň)

Base Camp - vrchol Kazbeku (3.deň)

Deň D začína skoro ráno o tretej. S čelovkami zrazu cesta suťoviskom vyzerá úplne inak ako deň pred tým a tak nečudo, že sa po chvíli strácame aj so skupinkou pred nami. Našťastie sme cestu znovu našli a všetko už šlo potom relatívne hladko až na vrchol.

viac informácií

Zostup do Kazbegi a presun do Truso Valley (4.deň)

Zostup do Kazbegi a presun do Truso Valley (4.deň)

Rýchly zostup cez 1000 výškových metrov ku kostolíku a odtiaľ autom do Kazbegi, kde sme vrátili požičané vybavenie. Ešte ten deň sme sa presunuli do údolia minerálnych prameňov Truso Valley, ktoré je vzdialené z Kazbegi asi 25 km.

viac informácií