Hrebeňovka Nízkych Tatier (Telgárt - Čertovica)

Trasa:
1.deň
: Telgárt – Kráľova skala – Kráľova hoľa – Stredná hoľa – Orlová – Bartková – Ždiarske sedlo – Andrejcová – útulňa Andrejcová
2.deň: Útulňa Andrejcová – sedlo Priehybka – Veľká Vápenica – sedlo Priehyba – Kolesárová – Oravcová – Zadná hoľa – sedlo Homôľky – Havrania poľana – útulňa Ramža - Bacúšske sedlo – sedlo za Lenivou – Čertovica
Dĺžka: 42 km
Nadmorská výška: max. 1946 m.n.m., min. 881 m.n.m.
Náročnosť: Celá dvojdňová trasa je dosť náročná. Strmý výstup na Kráľovu Hoľu, či Veľkú Vápenicu a niekoľko náročných zostupov si vyžaduje určitú fyzickú zdatnosť.
Doprava:
Do Telgártu nájdete vlakové aj autobusové spoje. Z Čertovice sa dostanete autobusom, väčšina prechádza cez Banskú Bystricu, kde už môžete prestúpiť aj na vlak.
Ubytovanie:
Keďže chodník vedie cez národný park, stanovanie je tu zakázané. Po ceste ale natrafíte na dve útulne: útulňu Andrejcová, v ktorej sme my prespali a útulňu Ramža. Andrejcová sa nachádza asi 14 km od Kráľovej holi, Ramža dve hodiny cesty z Čertovice. Inak ak sa nebojíte bivakovať pod holým nebom zložiť sa dá kdekoľvek.
Stravovanie:
Jedlo je na vás. Čo si odnesiete so sebou to budete jesť. Pri útulni bolo ohnisko, kde sme si večer opiekli pár špekačiek. Inak dobrá vec je vziať si so sebou plynový varič, kde si rýchlo  a ľahko môžete uvariť niečo teplé, napr. sáčkovú polievku :). Samozrejme brať si varič na dvojdňovú turistiku je asi zbytočnosť ale ak rozmýšľate prejst celý hrebeň, určite sa vám varič zíde.  Čo sa týka vody tak pri útulni je prameň s vynikajúcou vodou. Ďalej po ceste by malo byť tiež niekoľko prameňov (podľa mapy) ale nevideli sme žiadny. Ďalší prameň, na ktorý určite narazíte je pri Ramži.
Medvede:
Hovorí sa, že v Nízkych Tatrách nie je ťažké stretnúť medveďa. My a ani naši spolubývajúci z útulne našťastie nijakého nestretli (a to sme sa rozprávali s ostrieľaným päťdesiatnikom) ale radšej sa je treba mať vždy napozore. Medveď, väčšinou keď vycíti človeka, utečie. Ak sa budete pohybovať po lese v šere alebo v noci najlepšie je mať pri sebe píšťaľku aby medveď utiekol prv než budeme pri ňom príliš blízko. Sama som ešte nijakého nestretla (a dúfam, že ani nestretnem) a preto neviem, čo by bolo najlepšie robiť, keď ho už máte rovno pred sebou. V prvom rade ale nepanikáriť a zhodnotiť situáciu, či vziať nohy na plecia (medveď vie bežať rýchlo, dolu kopcom mu to ale pre krátke predné laby veľmi nejde) alebo vyliezť na strom (medveď síce liezť nevie ale zato je veľký a tak ak je strom malý asi vám to veľmi nepomôže) a či robiť mŕtveho. Akokoľvek dúfam, že medveda nestretnete.

Telgárt - Andrejcová (1.deň)

Telgárt - Andrejcová (1.deň)

Začiatok ťažký ale koniec dobrý. Výšľap z dediny na Kráľovú Hoľu vás zahreje a po vystúpaní si do výšky 1946 m.n.m.si zaslúžene môžete vychutnať nádherný výhľad na okolitú krajinu s Vysokými Tatrami v pozadí. Z vrcholu sa ide už po hrebeni až k útulni Andrejcová, čo oproti začiatočnému stúpaniu je celkom oddych.

viac informácií

Andrejcová - Čertovica (2.deň)

Andrejcová - Čertovica (2.deň)

Dnešný deň treba začať skoro pretože pred sebou máte ešte viac ako polovicu cesty. Prvá polovica dnešného dňa, pokiaľ sa ide ešte po hrebeni, prejde rýchlo ale posledné tri hodiny chôdze cez zničený les, zničí aj zdatného turistu. Za 8/9 hodín sa ale môžete tešiť na pivko na Čertovici.

viac informácií