Víza do Ruska

Hneď prvou prekážkou pri cestovaní do Ruska je vybavovanie víz. Nie je to veľmi príjemná procedúra a ani lacná. Predpokladám, že do Ruska idete za účelom cestovať a teda si budete žiadať o turistické víza. Turistické víza sa vydávajú na obdobie 30 dní s jedným alebo dvoma vstupmi.

Potrebné dokumenty:

1. Pas s 2 voľnými vízovými stranami, platný 6 mesiacоv po vypršaní platnosti víza.
2. Vyplnenený a osobne podpísaný dotazník s nalepeným foto (3,5 cm x 4,5 cm).
3. Voucher a Potvrdenie o prijatí zahraničného turistu (s okrúhlou pečiatkou a referenčným číslom), ktoré vydá CK alebo hotel (kópia).
4. Cestovné komerčné poistenie na celú dobu pobytu v RF (kópia).

Body 1, 2, 3 nie sú nijak zložité. Jedine pri bode 2 môžem odporučiť vyplniť dotazník až na ruskom konzuláte. Dotazník môžete vyplniť podľa predvyplneného vzoru, poprípade Vám celkom milý SBS-kár poradí (všetko má ale svoje hranice:) a tak sa vyhnete zbytočným preklepom. 

Ako ale získať voucher a potvrdenie o prijatí zahraničného turistu? Máte dve možnosti buď sa na túto celú procedúru vykašlete a necháte si voucher vybaviť u nejakej slovenskej cestovnej kancelárie za poplatok. My sme sa rozhodli voucher vybaviť sami. Voucher musíte dostať od akreditovanej ruskej cestovnej kancelárie. My sme si vybrali kanceláriu Ostwest. Žiadali sme si o dvojvstupové víza za čo je väčší poplatok. Všetko sme vyriešili cez mail, treba im zaplatiť dopredu cez kreditnú kartu a oni Vám do druhého dňa od zaplatenia zašlú voucher aj potvrdenie o prijatí. Komunikácia bola absolútne bez problémov. Cena za dvojvstupové víza nás vyšla na jednu osobu 1500 rub (37,5 Eur), jednovstupové víza vyjdú lacnejšie. Poplatok za vydanie víz je 35 Eur. 
Inak samotná návšteva veľvyslanectva je už len formalita, keď si žiadate o turistické víza nemali by ste mať žiadny problém, treba mať dobre vybavený voucher a to potvrdenie. Víza Vám potom vydajú do 10 dní.

Kde a kedy podať žiadosť:

Konzulárne oddelenie: Maróthyho 3, 811 06, Bratislava
Podanie žiadostí:  pondelok, streda, piatok 9:00-12:00
Výdaj hotových víz: pondelok, streda, piatok 15:00-15:30

Na čo nezabudnúť:
Ak plánujete ostať v Rusku viac ako 7 dní, musíte registrovať vaše víza, to by za Vás mal ale vybaviť hotel/hostel v ktorom ste ubytovaný. Bohužiaľ s týmto ale nemáme skúsenosť pretože sme v Rusku pobudli len 4 dni takže sme sa registrovať nemuseli.

Želám veľa šťastia s vybavovačkami ale stojí to za to, Rusko je úplne iná krajina, iná mentalita.

Stránka ruského veľvyslanectva